ANDRZEJKI W KLASIE II
„Andrzejki w bibliotece”
30 listopada szkolna biblioteka zamieniła się w krainę wróżb andrzejkowych. Wróżka Ewelina oraz Iwona przepowiadały przyszłość szkolnym uczniom. Karty, pinezki, plamy z farbami, rzut monetą, kostki do gry, buty i wile innych atrybutów uchyliło rąbek tajemniczej przyszłości.
Laureaci konkursu " Anioły wolności"
Miło mi poinformoważ,iż uczniowie naszej szkoły zostali laureatami diecezjalnego konkursu o zasięgu wojewódzkim i zdobyli w swoich kategoriach I i II miejsce. Gratulujemy I miejsca Agacie Trepczyk uczennicy klasy 8 i II miejsca Kacprowi Wydrowskiemu uczniowi klasy V. Zadanie konkursowe polegało na wizualizacji aniołów wspomagających Polskę w drodze do niepodległości. 17 grudnia uczniowie i opiekun pani Ania Dawidowska, wezmą udział w uroczystej gali wręczenia nagród w Starej Kiszewie. Gratulujemy!!!
Wizyta świętego Mikołaja
Tradycyjnie już w naszej szkole 6 grudnia powitaliśmy św. Mikołaja, który przywołany przez dzieci pięknym śpiewem przybył w asyście reniferów...które niestety nie zmieściły się na szkolnym parkingu:) Wszyscy zostali obdarowani słodkościami , a potem bawili się przy muzyce i zabawach animatorów, którzy gościli w szkole. Atrakcjom nie było końca. Wieczorem odbył się kiermasz świąteczny i występ najmłodszych dzieci przedszkola w pięknych jasełkach przygotowanych pod czujnym okiem pani Basi i pani Marii. Natomiast zerówka zatańczyła radosny i wzruszający taniec śnieżynek przy żłóbku Jezuska. Przygotowała ich pani Ania, która włożyła w ten występ całe swoje piękne serce. Nie zabrakło w tem dzień serwowanych w kawiarence słodkości i rozgrzewającej, zimowej herbatki przygotowanej przez panią Asię. Rodzice nie zawiedli swoich pociech i ze wzruszeniem obejrzeli swoje dzieci podczas występu.Szkolny kiermasz cieszył się dużym powodzeniem, bo można było zakupić piękne stroiki, bombki, kartki świąteczne i choinki wykonane ręcznie.
Maraton naukowy
Po raz kolejny ruszył w szkole maraton naukowy, a jego tematem przewodnim była nasza Ojczyzna i jej kultura. Uczniowie klasy 4 przedstawili regiony Polski i charakteryzujące je potrawy, stroje ludowe, ciekawe miejsca i architekturę. Wszystko to za pomocą samodzielnie wykonanych plakatów. Klasa 5 omawiała słowiańskie mity i prezentowała piękne rysunki postaci z mitologii słowiańskiej. Trzeba dodać,że nie brakowało akcentów muzycznych, gdyż pan Krystian przy akompaniamencie pianina przypomniał sylwetki gwiazd minionej estrady min. Eugeniusza Bodo czy Anna German. Wspólnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek, które na stałe zapisały się w sercach Polaków. Najstarsi uczniowie zaprezentowali wybrane sceny z " Tatrzyku Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i tym samym rozbawili publiczność. Ujawniły się tym samym potencjalne talenty aktorskie:) Żeby nauka nie poszła w przysłowiowy las pani Weronika dała uczniom matematyczne łamigłówki zapałczane. O dziwo! Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem:)Również mnóstwo rywalizacji dostarczyła uczniowskiej braci krzyżówka pani Ani zawierająca hasła związane z Bożym Narodzeniem. Oczywiście nie zabrakło przygotowanych przez panią Ewelinę wróżb andrzejkowych, które wywoływały salwy śmiechu. Zwieńczeniem maratonu była projekcja filmu " Opowieść wigilijna", która wprowadziła wszystkich w zadumę i własne przemyślenia. Oczywiście spotkaniu towarzyszył stół zastawiony mnóstwem słodkich pierników, ciasteczek i na pewno nikt nie wyszedł ze szkoły bez osłody. W maratonie uczestniczyło ponad 40 uczniów, co trzeba uznać za ogromny sukces wychowawczy szkoły. Do zobaczenia na następnym maratonie!:)
Warsztaty edukacyjne z pracownikiem KRUS-u
Uczniowie klas 3-6 mieli okazję posłuchać wykładu o zagrożeniach w gospodarstwie rolnym i podczas prac polowych. Spotkanie połączone z konkursem poprowadził pracownik KRUS-u oddział w Kartuzach. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą o czyhających niebezbieczeństwach podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Konkurs wygrali: Oliwia Damps, Natalia Garska i Szymon Mrozewski. Uczestnicy konkursu i pozostali uczniowie otrzymali piękne nagrody rzeczowe.
SPOTKANIE Z PANIĄ DOMINIKĄ NOWAKOWSKĄ
Spotkanie z Panią Dominiką Nowakowską,
laureatką Mistrzostw Świata i Europy w biegach długodystansowych
28 listopada w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie z panią Dominiką Nowakowską, multimedalistką Mistrzostw Polski oraz laureatką wielu nagród w biegach długodystansowych. Pani Dominika opowiedziała nam o ścieżce swojej kariery zawodowej, przedstawiła historie swoich sukcesów, a także opisała o trudnościach na jakie narażony jest sportowiec.
Młodzież klasy VII oraz VIII miała okazję poznać również ścieżkę edukacyjną naszego gościa oraz jej motywację do rozwijania nie tylko swojej sportowej pasji, ale również zdobywania alternatywnych kompetencji do wykonywania zawodu nauczyciela wychowania fizycznego, trenera fitness oraz do prowadzenia własnej działalności jaką jest Akademia Młodego Sportowca.
Spotkanie z przedstawicielem zawodu sportowca było pierwszym z całego cyklu tego typu spotkań, podczas których uczniowie nie tylko mają okazję poznać ciekawe zawody, ale także inspirować i zmotywować ich do refleksji na temat tego, kim chcę w przyszłości być? Co tak naprawdę chcę w życiu robić? Czy poznany zawód jest dla mnie?
Wybór ścieżki edukacyjno – zawodowej jest procesem, który dokonuje się przez długie lata, dlatego też tak ważne jest wspieranie młodzieży podczas tej drogi i ukazanie im, że warto odkrywać swoje pasje, wierzyć w swoje marzenia i nad sobą pracować. Pani Dominice serdecznie dziękujemy z poświęcony czas.
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie
Miło mi poinformować,że uczniowie klasy 3 zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu sieci dyskontów " Biedronka". Uczniowie pod czujnym okiem koordynatora projektu pani Ani Dawidowskiej przygotowywali prace plastyczne dalszych przygód Gangu Słodziaków. Do powstałych prac zostały napisane zabawne wierszyki, które rozbawiły jury konkursu. Uczniowie teraz cierpliwie czekają na nagrody:) Wyróżnienie obejmuje również " Dzień Czytania ", który w szkole odbył się pod hasłem CZYTANIE JEST SŁODKIE!
Ania D.
GŁOSUJMY NA DWORZEC W KARTUZACH
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, Szanowni Państwo
Miło mi jest poinformować, że kartuski Dworzec Integracyjny znalazł się wśród 10 najlepszych dworców w Polsce w konkursie pn." Dworzec Roku", organizowanym przez Fundację ProKolej oraz Fundację Grupy PKP.
Głosowanie trwa jeszcze przez dwa dni, do 30 listopada 2018 r. Walczymy o zwycięstwo (najlepszy dworzec wskaże Jury) oraz Nagrodę Internautów. Oba wyróżnienia są w zasięgu naszej ręki. Proszę o głosy!
Więcej informacji:
http://www.kartuzy.pl/stolica_kaszub/kultura/157-konkursy/1558-dworzec-w-kartuzach-w%C5%9Br%C3%B3d-finalist%C3%B3w-konkursu-dworzec-roku
Aby zagłosować:
http://dworzecroku.pl/nominowani/?fbclid=IwAR0Y0dqFxc7LxyZqv3smfYNMdE_a-kA4abqlNBW_aKndCHKqC7LbYdUha9U
Za wszelką pomoc najserdeczniej dziękuję! Wierzę, że razem możemy zdziałać wiele. Niech ta inicjatywa będzie tego kolejnym przykładem.
Z poważaniem
Mieczysław Grzegorz Gołuński
Burmistrz Kartuz
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci z naszego przedszkola. W poniedziałek, każdy przedszkolak z uśmiechem na twarzy przekraczał próg sali dzierżąc w rączce ulubionego pluszaka. Dzieci z dumą opowiadały o swoim misiu, jak on ma na imię oraz jak wygląda. Ten dzień był bardzo wesoły bo... "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". Nie zabrakło również wspólnej pracy plastycznej pod okiem Pań, a po wyczerpującej zabawie dzieci degustowały tort, oczywiście w kształcie misia .
MARATON NAUKOWY EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Tegoroczny maraton naukowy dla edukacji wczesnoszkolnej rozpoczął się całotygodniowym projektem, a zakończył się tanecznym balem. Podczas całego tygodnia dzieci na lekcjach z języka angielskiego zdobywały wiedzę na temat obchodów Halloween. Na zajęciach kulinarnych uczniowie przygotowali halloweenowe babeczki, a podczas zajęć dodatkowych z języka angielskiego wykonali Jack-o’-lantern. Natomiast 7 listopada odbył się bal wszystkich świętych. Był to wieczór pełen zabaw i konkursów. Nie zabrakło również pizzy oraz popcornu, które zajadaliśmy przy zabawnej bajce. Niespodzianką dla dzieci była fontanna czekoladowa, która okazała się jedną z największych atracji tego wieczoru. Dzieci wracały do domu bardzo szczęśliwe.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada w naszej szkole zagościły księżniczki, wróżki, strażacy i inne bajkowe postacie. W dzień postaci z bajek wprowadziła dzieci książka „Calineczka”. Była to okazja, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bohaterów, wziąć udział w konkursach oraz zabawie, a na koniec nasi najmłodsi ulubieńcy zasiedli do słodkiego poczęstunku.
Zapraszamy na wspólne świętowanie 100- lecia Niepodległości
Za nami państwowe uroczystości 11 listopada i świętowanie w gronie rodzinnym i przyjaciół. Na wspólne świetowanie 100- lecia odzyskania Niepodległości zapraszamy panią Dyrektor, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów dnia 16 listopada o godz.10.00 w naszej szkole. Uroczysty apel jest hołdem dla Niepodległej i podziękowaniem za szeroko pojmowaną wolność i pokój.
Foto. IPN
Cztery pory roku w pracowni malarskiej przedszkolaków
Dziś sala przedszkolaków zamieniła się w magiczną pracownię malarską( dla wtajemniczonych, to atelier). W ruch poszły pędzle, kolorowe farby, małe rączki i główki, które wymyślały pejzaże czterech pór roku. Nie brakowało motylków, liści, ptaszków, domków i wszystkiego, co wykluło się w wizjach małych artystów. Nauczuciele z zaciekawieniem obserwowali pracę pani Ani Parackiej, która owijała folią stoliki....a one posłużyły za sztalugi dla dzieł jej podopiecznych. Doprawdy ciekawe pomysły rodzą się w głowie pani Ani.To,że dzieci zachwyciła możliwość bycia przez chwilę artystą, widać na poniższych fotografiach. Jutro warsztaty rzeźby i już nie możemy się doczekać tego, co wyczarują dzieci wraz z panią Anią:)
Dwudniowe warsztaty z języka kaszubskiego w KUL- u w Wieżycy
Za nami cudowne doświadczenie edukacyjne...a mianowicie wspólny wyjazd na warsztaty w KUL w Wieżycy. Dzieci mogły poznać tajniki rękodzieła artystycznego w postaci własnoręcznie wykonanych lampionów i malowania kubków. Sporą atrakcją był przemarsz surwiwalowy przez ciemne zakamarki lasów wzgórz szymbarskich i wejście na wieżę widokową w Wieżycy. Noc był dłuuuuga i nie zmorzył uczniów nawet salon gier i wieczorny seans filmowy. Jednak opiekunowie i goszczący nas byli zachwyceni kreatywnością i zachowaniem naszych dzieci. Smutno było, kiedy nadeszła pora rozstania. Oczywiście o godzinie 11.11 wraz z pracownikami KUL- u odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, aby uczcić 100- lecie wolnej Polski.
Teraz czekamy na filmik z tego wydarzenia, które uwieczniła pani fotograf. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA ZAUFANIE:)
Policja w przedszkolu
Bezpieczeństwo było głównym tematem spotkania przedszkolaków z policjantką, która okazała się lubić dzieci, a dzieci ją:)
Dzieci dowiedziały się o prawidłowym poruszaniu się po drodze i przejściu przez pasy oraz trudnej pracy Policji. Nasze przedszkolaki były dobrze przygotowane do tej wizyty i umiały odpowiadać na zadane pytania. W nagrodę mogły przymierzyć strój policjanta.
Święto Niepodległości 11 listopada
"Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować."„Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”
Wisława SzymborskaUczniowie naszej szkoły uczcili świeto Niepodległości i 100- lecie wolnej Ojczyzny poprzez wspólne śpiewanie hymnu narodowego i udział delegacji ze sztandarem szkoły w powiatowych obchodach święta w Kartuzach.
Pasowanie na pierwszoklasistę
Uśmiech mamy, chleb na stole,
jasny i radosny świat,
piłka w parku, książka w szkole
i ktoś bliski niczym brat…
To wystarczy. I nic więcej
nie wypada nawet chcieć,
bo to jest zwyczajne szczęście,
które niesie każdy dzień…
Przyjaźń, uśmiech i przygoda,
radość pierwszych własnych dróg,
las zielony, srebrna woda,
niebo pełne ptasich nut.
To wystarczy. Po co więcej,
gdy los do nas śmieje się?
To jest właśnie nasze szczęście,
które niesie każdy dzień!Wszystkim " pierwszakom" i ich wychowawczyni Pani Iwonie Kowalkowskiej życzymy samych sukcesów!!!
LIST MINISTER EDUKACJI NAROWOWEJ
Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
Co robimy na lekcjach języka kaszubskiego?
Najmłodsza grupa uczniów uczęszczających na język kaszubski poznawała legendy kaszubskie i tworzyła komiksy. Poznaliśmy piękną legendę o "Królowej Juracie i pochodzeniu bursztynu". Uczniowie dowiedzieli się jak powstał bursztyn i dlaczego nazywany jest złotem Kaszub. Tą piekną legendą zilustrowaną przez Julię Wilczewską i Ulę Laskę dzielimy się z Wami:)
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie