7 czerwca w środę zorganizowano Dzień Kaszubski w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prokowie. Cele przyświecające organizacji tego dnia to zainteresowanie kulturą kaszubską dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Poprzez różne działania uczniowie poznawali m.in. dorobek kulturowy swojego regionu - tematyka dotyczyła ginących zawodów na Kaszubach. Przez cały dzień uczniowie podejmowali różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub. Oliwia Formela, Martyna Grzenia i Alina Rybakowska z kl. V przygotowały prezentację pt: „Ginące zawody na Kaszubach”. Uczniowie spotkali się z przedstawicielem jednego z ginących zawodów – z garncarzem p. Pawłem Sela z Gowidlina.
Zapoznali się pracą garncarza i tradycyjnym drewnianym kołem garncarskim, napędzanym nogą wraz z gliną i narzędziami garncarskimi. W środowy dzień przygoda z garncarstwem rozpoczęła się od spróbowania własnych sił na kole i samodzielnego polepienia w glinie. W czasie warsztatów poznawana jest historia garncarstwa, tradycje i techniki garncarskie. Uczestnicy zajęć poznają i odgadują np. żywioły jakie garncarz opanowuje w trakcie pracy. Sztuka opanowania tych żywiołów, to również sztuka tworzenia samego siebie.
Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój, wycisza, uczy całkowitej koncentracji, cierpliwości, odwraca uwagę od dziecięcych zmartwień i niepowodzeń. Dotykanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Praca z gliną znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija pamięć, uwagę, myślenie, wyobraźnię twórczą, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą, relaksem i sprawia dzieciom ogromną frajdę.
Wyroby (wazony, kubki, talerze, miski, które powstały w trakcie spotkania, po ich wypaleniu w piecu, uczniowie otrzymają na pamiątkę. W zajęciach warsztatowych brały udział dzieci uczęszczające na lekcje języka regionalnego – kaszubskiego oraz gościnnie z przedszkola, zerówki i te które nie biorą udziału w zajęciach języka regionalnego- kaszubskiego, często przyglądają się działam swoich kolegów.
Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.