Nawigacja

Hymn szkoły PROGRAM PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY STATUT SZKOŁY -tekst ujednolicony od 16.11.2023r. Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 Regulamin organizacji pracy zdalnej oraz pracy rotacyjnej Regulamin mediacji w szkole Wymagania eduakcyjne Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Program wychowawczo-profilaktyczny

do realizacji w roku szkolnym 2023/2024

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prokowie

 

I. WPROWADZENIE

Program wychowawczo profilaktyczny uwzględnia działania nauczycieli, wychowawców oraz specjalistów względem dzieci i uczniów w szkole podstawowej
w Prokowie.

Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego  i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

II. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

  1. Realizacja podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  2. Podniesienie jakości edukacji w szkole.
  3. Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialność i rozumienie słowa.
  4. Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.
  5. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.
  6. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.          
  7. Kształtowanie postaw: obywatelskich, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji.
  8. Wychowanie do wartości: bezpieczeństwo, dyscyplina, kreatywność, odpowiedzialność, miłość, lojalność, nauka, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja, niezależność, prawość, rodzina, rozwój, prawda, porządek, patriotyzm.
  9. Rozwój czytelnictwa.

 

 

 

 

 

 

Podstawę prawną Szkolnego Programu Wychowawczego- Profilaktycznego stanowią następujące dokumenty:

o Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r.(art.48, 53, 72),

o Ustawa o Systemie Oświaty z dn.7.09.1991 r.(art. 1, 4, 5, 22, 33, 34a, 40),

o Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (art. 6) z późniejszymi zmianami,

o Konwencja o Prawach Dziecka Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r.,

o Statut Szkoły,

o Rozporządzenie MENiS z dnia 31 stycznia 2003 roku w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz.U. z 2003 r., nr 26, poz. 226),

o Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego                               w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2012 r., poz. 977 z późn. zm.),

o Ustawa z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 124 z późn. zm.),

o Ustawa z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r., nr 10, poz. 55 z późn. zm.),

o Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r., poz. 1375),

o Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 1356 z późn. zm.),

o Ustawa z 8 kwietnia 2010 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawę                              o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2010 r., nr 81, poz. 529),

o Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.)

o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356). 

o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologicznopedagogicznej                   w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1591),

o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646).

o Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024

o Wnioski z nadzoru pedagogicznego z roku szkolnego 2022/2023.

 

III. NAJWAŻNIEJSZE CELE WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI

 

1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

2. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.

3. Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym. 

4. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

5. Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji.

Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.

6. Budowanie poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie.

7. Nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.

8. Nabycie umiejętności pozwalających radzić sobie z życiowymi trudnościami, stresem.

9.Umiejętność tworzenia swego obrazu jako osoby wartościowej.

10.Rozwijanie autonomii i świadomości.

11.Uczenie podejmowania racjonalnych wyborów.

12.Umiejętność otwartego wyrażania własnych opinii i odmawiania w sytuacji presji grupowej.

 

 

CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Prokowie ma wieloletnią historię, którą jednak ciężko odnaleźć w literaturze. Istnieją zaledwie wzmianki o budowie budynku szkolnego, która rozpoczęła się w 1901 roku. Dzięki staraniom mieszkańców oraz komitetu rodzicielskiego przez lata dokonywano w niej najpilniejszych prac naprawczych. W kolejnych latach jej funkcjonowania dzięki współpracy z organem prowadzącym dokonano wielu zmian remontowych, a także rozbudowy.

W związku z licznymi reformami oświaty poprzez lata zmieniała swój poziom organizacyjny, aktualnie jest szkoła 8 klasową z oddziałem przedszkolnym. 

Warto wspomnieć, iż szkoła znajduje się w niewielkiej wsi w gminie Kartuzy, położonej malowniczo wśród lasów i jezior. Liczebność ludności wynosi około 1300 mieszkańców, a ilość wychowanków i uczniów w placówce łącznie opiewa około 100. Zarówno położenie wsi jak i zaludnienie mają znaczący wpływ na funkcjonowanie szkoły.

 

MISJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W PROKOWIE

W misji szkoły warto podkreślić rolę oddziału przedszkolnego, który powinien być był przede wszystkim przyjazny dziecku i jego rodzinie, aby umożliwiał odkrywanie talentów, kreatywnego myślenia, poszanowania godności własnej i innych, zapewniający poczucie bezpieczeństwa, stwarzający warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości. Należy zadbać, aby w procesie edukacji wdrożono metody aktywizujące uczniów, w szczególności metody eksperymentu, innowacje pedagogiczne, a także własne programy i adoptowane projekty edukacyjne.

Szkoła współczesna powinna być dostosowana do zmian cywilizacyjnych i nadążać za postępem. Powinna przygotować dzieci i młodzież do wyzwań, jakie stawia dorosłość. Uczeń powinien kierować się wartościami, być kreatywny i przedsiębiorczy. Z kolei nauczyciel powinien być mentorem i wspierać, wyzwalać w wychowankach ciekawość świata, motywować do poszukiwania rozwiązań, krytycznego myślenia.

Szkoła powinna osiągać wysokie wyniki w zakresie nauczania, poprzez atrakcyjne metody stosowane w procesie edukacyjnym, rozwijanie zainteresowań i stymulowanie wszechstronnego rozwoju ucznia, uwzględnianie różnic i indywidualizacje procesu nauczania.

Niezwykle ważne jest także kształtowanie postaw patriotycznych, prozdrowotnych, ekologicznych, skuteczne przeciwdziałanie patologiom społecznym, a także rozwijanie u uczniów wrażliwości na potrzeby innych ludzi i angażowanie ich do dobrowolnej i bezinteresownej pomocy w ramach wolontariatu. Szkoła powinna wspierać rodziców w roli wychowania i opieki.

 

 

IV. UCZEŃ  SZKOŁY

 

Wokół ucznia koncentrują się działania i wysiłki rodziców, wychowawców i nauczycieli. Usytuowanie ucznia w centrum działalności szkolnej oraz kompetencja nauczyciela do prowadzenia z nim otwartego dialogu, powoduje, że to nie szkoła rozumiana jako instytucja, a nauczyciel i dziecko stają się pierwszoplanowymi podmiotami działalności szkolnej i edukacyjnej.

W każdej szkole najważniejsze jest dziecko. To na uczniów skierowane są wszelkie działania, których celem jest wszechstronny rozwój poprzez zapewnienie właściwych warunków do realizacji edukacji, zachęcanie do pracy nad sobą, rozwijanie talentów. Sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo, oczywiście istotna jest realizacja podstawy programowej przez właściwą organizację procesu dydaktycznego. W tym procesie chodzi nie tylko o stosowanie urozmaiconej metodyki, o taki sposób przekazu odpowiednich treści, który pobudza do samodzielności myślenia, głośnego artykułowania wątpliwości, szukania rozwiązań, ale i tworzenia więzi z grupą, zespołem. W ramach tych działań można włączyć następujące zadania:

  • organizowanie spotkań np. związanych z imieniem szkoły, innych tematycznych,
  • udział w lokalnych przedsięwzięciach,
  • organizowanie wewnętrznych turniejów, konkursów i zawodów mając na uwadze prezentację dziecięcych pasji i zainteresowań,
  • umożliwienie uczniom współzawodnictwa w konkursach, turniejach, zawodach szkolnych i międzyszkolnych,
  • zbieranie losów absolwentów.

Absolwent kończący szkołę w Prokowie powinien być dobrze przygotowany do dalszej nauki i charakteryzować się następującymi cechami:

  • posiadał uporządkowaną wiedzę, określony system wartości i wysoką kulturą osobistą,
  • posiadał umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy w codziennym życiu, umiejętność rozwiązywania problemów,
  • był otwarty na innych oraz na zmiany we współczesnym świecie,
  • był odpowiedzialny za siebie, innych oraz za wybory, których dokonuje, był wytrwały w dążeniu do celu, kreatywny, potrafił korzystać z różnych źródeł informacji,
  • odznaczał się postawą patriotyczną i obywatelską, znał i szanował polskie dziedzictwo, był otwarty na europejskie i światowe wartości kultury,
  • pracował nad własnym rozwojem osobowym, posiadał nawyk stałego uczenia się, rozwoju swoich zdolności, pasji i zainteresowań,
  • znał i przestrzegał swoich praw i innych, dbał o bezpieczeństwo własne i innych, potrafił sobie radzić w trudnych sytuacjach życiowych i współpracować w grupie,
  • posiadał świadomość prozdrowotną i proekologiczną,
  • był przygotowany do radzenia sobie na rynku pracy.

 

V. UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY.

Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:

 

Rodzice:

  • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
  • znają i akceptują program wychowawczo-profilaktyczny proponowany przez szkołę;
  • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
  • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
  • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;

 

Wychowawcy klas:

  • dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
  • wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
  • prowadzą dokumentację nauczania;
  • opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
  • koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
  • dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
  • podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
  • wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • integrują i kierują zespołem klasowym;
  • wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
  • wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
  • promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
  • inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;
  • współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
  • współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
  • współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem, psychologiem i pielęgniarką;
  • współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądem rodzinnym;

 

Nauczyciele:

  • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
  • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
  • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych                                                     z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
  • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
  • inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
  • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
  • reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
  • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
  • wspólnie z pedagogiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
  • współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
  • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
  • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;

 

 

Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

  • współorganizują imprezy i akcje szkolne;
  • znają i przestrzegają normy zachowania obowiązujące członków społeczności szkolnej;
  • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;
  • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
  • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
  • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
  • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
  • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);

 

Pedagog szkolny, pedagog specjalny:

  • prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
  • diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
  • udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
  • podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
  • minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiega zaburzeniom zachowania oraz inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
  • wskazuje potrzebę podjęcia działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
  • pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
  • wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

 

 

            Diagnoza czynników chroniących oraz czynników ryzyka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prokowie

W szkole realizowane są plany wychowawcze i działania profilaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień profilaktyki zdrowia, profilaktyki COVID we wszelkich jego aspektach, profilaktyki zagrożeń oraz zapobiegania agresji rówieśniczej.

Do mocnych stron pracy szkoły należą:

· ujęcie wszystkich obszarów (m.in.: działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz współpracy ze środowiskiem) w programie rozwoju szkoły,

· systematyczna ocena stopnia realizacji wykonanych zadań – wskazuje na dążenie do osiągania założonych celów

· dobre funkcjonowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej,

· systematyczna diagnoza potrzeb i oczekiwań uczniów, rodziców i nauczycieli,

· wdrażanie wniosków z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej do modyfikacji planowanych działań szkoły w zakresie zaspokajania oczekiwań całej społeczności szkolnej

Słabe strony to:

· niesatysfakcjonujące postępy uczniów w nauce, wynikające m.in. z braku nawyku systematycznego uczenia się,

· niewykorzystanie oferty zajęć pozalekcyjnych przez uczniów,

· słabe zaangażowanie rodziców w życie szkoły.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19 przeprowadzono wśród społeczności szkolnej diagnozę, której celem było określenie czynników chroniących oraz czynników ryzyka.

Do najczęściej występujących zagrożeń należą:

· zbyt częste korzystanie z telefonów, smartfonów,

· ograniczony dostęp do źródeł kultury, w związku z pandemią COVID

· wulgaryzmy, 

· postawy agresywne (z rozmów z uczniami wynika, że zwykle są to konflikty słowne  w relacjach uczeń – uczeń).

 

Na podstawie powyższej analizy można wyciągnąć następujące wnioski:

Czynnikami chroniącymi naszej szkoły są:

· duża grupa uczniów wykazuje pozytywną postawę wobec szkoły i nauki. Są to uczniowie, którzy doceniają pozytywny klimat szkoły, angażują się w działania i inicjatywy podejmowane na rzecz szkoły,

· wysokie poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły,

· poczucie, że w szkole jest przyjazna atmosfera, przyjaźni nauczyciele i wspierający koledzy,

· relacje nauczyciel - uczeń są oparte na zaufaniu i szacunku dla drugiego człowieka - nauczyciele mają istotny wpływ na zachowanie uczniów,

· dobry kontakt oraz wsparcie emocjonalne ze strony nauczycieli,

· szkoła promuje zdrowy styl życia, pokazuje, jak można spędzić wolny czas,

· zdecydowany brak akceptacji przez szkołę dla przemocy przez wprowadzenie i stosowanie właściwych w tym zakresie procedur, a także eliminowanie negatywnych relacji między uczniami,

· wspierające relacje z bliskimi.

Czynniki ryzyka zdiagnozowane na podstawie wyników badań:

· spędzanie wolnego czasu przed komputerem,

· zagrożenie wyobcowaniem, utrudnione relacje z rówieśnikami w związku z pandemią COVID

· bierne sposoby spędzania wolnego czasu (gry komputerowe, korzystanie z portali społecznościowych, oglądanie tv),

· niskie wsparcie ze strony niektórych rodziców,

· trudna sytuacja finansowa i emocjonalna w rodzinie,

· zaniżone poczucie własnej wartości i obniżony nastrój,

· niewystarczające postępy niektórych uczniów w nauce,

· mały procent uczniów korzystających z oferty zajęć pozalekcyjnych,

· brak zaangażowania części uczniów i rodziców w aktywne życie szkoły.

· niska motywacja do nauki przekłada się na występujące niepowodzenia szkolne.

Rekomendacje:

· oferowanie na terenie szkoły alternatywnych możliwości spędzania czasu poza lekcjami, m.in. poprzez kontynuowanie oferty zajęć dodatkowych,

· realizowanie zajęć dodatkowych dla uczniów zdolnych, chętnych poszerzać swoją wiedzę i umiejętności,

· kształtowanie postaw i norm przeciwnych piciu alkoholu, paleniu tytoniu i używaniu narkotyków oraz dopalaczy,

· wzmacnianie asertywności, poczucia własnej wartości, umiejętności rozwiązywania problemów życiowych, postawy prospołecznej,

· kontynuowanie działań z zakresu dbałości o bezpieczeństwo,

· kontynuowanie wsparcia i pomocy w zakresie dostosowania wymagań zgodnie z potrzebami uczniów w dotychczasowej formie,

· zachęcanie uczniów do systematycznej pracy, nagradzanie za osiągane efekty, pomaganie  w wyznaczaniu kolejnych celów i motywowanie do ich zdobywania,

· uwrażliwienie rodziców uczniów na potrzeby młodego człowieka związane z przynależnością do grupy i akceptacją ze strony rówieśników,

· wspieranie rodziców w ich zasadniczej roli pierwszych wychowawców oraz uwrażliwianie na przejawy niepokojących zachowań u uczniów,

· przekazanie informacji uczniom oraz rodzicom na temat zagrożeń, jakie mogą pojawić się w środowisku rówieśniczym i sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych,

· eliminowanie negatywnych zjawisk społecznych w szkole,

· budowanie umiejętności rejestrowania i reagowania na sygnały świadczące o używaniu substancji psychoaktywnych przez dziecko,

· stosowanie pozytywnych wzmocnień wobec ucznia, dostrzeganie jego osiągnięć, podkreślanie mocnych stron,

· stosowanie szerokiego systemu wsparcia wobec uczniów, którzy borykają się z obniżonym nastrojem, stanami lękowymi, w wyniku pandemii COVID..

 

WNIOSKI I REKOMENDACJE Z PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO

ZREALIZOWANEGO W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

 

       

WNIOSKI

REKOMENDACJE

Uczniowie wdrażają się do uczestnictwa w życiu społecznym poprzez rozwój samorządności, podejmowanie samodzielnych zadań.

 

Należy większą liczbę uczniów włączyć w kreowanie życia szkoły, odpowiedzialnego  podejmowania wolontariatu. Należy poszerzyć zakres działań na rzecz szeroko rozumianego wolontariatu.

Nie wszyscy uczniowie odnoszą się z szacunkiem do rówieśników i osób dorosłych. Zdarza się zjawisko „znęcania” w szkole.

 

 

Uczniowie znają zasady kulturalnego zachowania się w wielu miejscach, jednak nie wszyscy ich przestrzegają. Uczniowie wiedzą jak rozwiązywać konflikty, ale nie zawsze stosują pożądane metody.

 

Wszyscy uczniowie powinni wykazywać się wysokim poziomem kultury osobistej, szacunkiem wobec osób dorosłych i rówieśników.

Konflikty powinny być rozwiązywane na drodze mediacji.

 

Zorganizować konkursy (osobno dla grupy starszej i młodszej) dotyczące zasad dobrego wychowania.  W ich organizację i przebieg włączyć rodziców.

 

Należy organizować wyjazdy do ośrodków kulturotwórczych oraz spotkania z ludźmi sukcesu.

 

Zorganizować warsztaty dla uczniów dotyczące zasad dobrego wychowania.

Nie wszyscy rodzice interesują się zasadami życia w szkole zawartymi w statucie szkoły i programie wych.-profilaktycznym.

Należy dążyć, aby wszyscy rodzice konstruktywnie wpływali na życie szkoły i angażowali się w podejmowane działania.

Uczniowie nie zawsze kierują się zasadami tolerancji wobec rówieśników, nie wszyscy rozwiązują konflikty polubownie, zauważa się brak szacunku we wzajemnych relacjach, zdarzają się akty przemocy.

Wszyscy uczniowie powinni kierować się zasadami tolerancji, szacunku, wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka. Powinni być wyrozumiali i pomocni. W szkole powinna działać grupa mediacji rówieśniczych, które byłyby sposobem nie tylko na rozwiązywanie konfliktów, ale także metodą przezwyciężanie przemocy i agresji w szkole.

Uczniowie znają historię własnego kraju oraz regionu. Znają tradycje ogólnopolskie oraz kaszubskie związane ze świętami. Posiadają wiedzę na temat ceremoniału szkolnego.

Należy dążyć, aby uczniowie poznali i szanowali tradycje ojczyste oraz kultywowali tradycje oraz język Kaszubów.

 

Duża część rodziców korzysta z organizowanych przez szkołę imprez i spotkań.

Należy dążyć, aby większa ilość rodziców włączała się w ich organizację.

Uczniowie posiadają elementarną wiedzę na temat UE.

Należy wrócić do organizowania   Dnia Języków Obcych, który dostarcza wiedzy dotyczącej kultury krajów europejskich. Zacieśniać współpracę pomiędzy partnerskimi krajami zaangażowanymi w projekt ERASMUS+.

Uczniowie chętnie wzięli udział we wszystkich zadaniach zawartych w projektach. Udział uczniów w zajęciach dodatkowych sportowych (tenis stołowy, piłka siatkowa)

Wszyscy uczniowie powinni zdrowo się odżywiać, stronić od używek, aktywnie spędzać czas wolny.

Uczniowie w bezpiecznych i higienicznych warunkach korzystają z zajęć, w tym specjalistycznych.

Należy kontynuować zajęcia indywidualne zgodnie z zaleceniami PPP w Kartuzach.

Wszyscy uczniowie powinni kierować się zasadami bezpieczeństwa  w szkole i poza nią. W tym celu należy organizować  spotkania z Policjantami  i podejmować tematy bezpieczeństwa na godzinach wychowawczych.

Uczniowie wykazują wrażliwość na problemy związane ze środowiskiem naturalnym. Wiedzą, jak dbać o przyrodę, wykazują wobec niej szacunek.

Należy przeprowadzić konkurs przyrodniczo – ekologiczny oraz zorganizować warsztaty przyrodnicze.

Należy zacieśnić współpracę z Nadleśnictwem Kolbudy 

Należy rozwiązywać wszystkie konflikty rówieśnicze za pomocą mediacji.

Należy uaktywnić  działalność grupy mediatorów.

 

Wiele sytuacji konfliktowych rozwiązuje się drogą polubowną we współpracy wychowawców, rodziców  i uczniów.

Należy zorganizować warsztaty dla uczniów z profilaktyki agresji i przemocy.

 

Współpraca z instytucjami wspierającymi pracę szkoły jest systematyczna i efektywna.

Należy pozyskiwać partnerów wspierających i kontynuować współpracę dotychczasową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH DO REALIZACJI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

Sfera rozwoju dziecka

Obszar

Zadania wychowawczo - profilaktyczne zgodne                   z podstawą programową

Działania wychowawczo - profilaktyczne

Forma realizacji.

Odpowiedzialni za realizację

Termin

Odbiorcy

 

 

Fizyczna

Zdrowie, edukacja zdrowotna, bezpieczeństwo fizyczne.

Uczeń zna i przestrzega zasad bezpiecznego zachowania  w sali lekcyjnej, gimnastycznej, na korytarzu, boisku, placu zabaw, na świetlicy.

Stosuje zasady bezpiecznej zabawy w różnych warunkach.

Zapoznanie z zasadami i normami obowiązującymi w szkole. Przedstawienie i omówienie regulaminów korzystania ze wszystkich pomieszczeń w szkole oraz z placu zabaw i boiska szkolnego.

Pogadanki w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy,

Quizy, filmy edukacyjne, odpowiedzialni wszyscy wychowawcy

 

Wrzesień

 

W ciągu roku w zależności od potrzeb

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Uczeń dba o bezpieczeństwo swoje  i innych.

Zapoznanie uczniów z procedurami wprowadzonymi w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pogadanki w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy, odpowiedzialni wszyscy wychowawcy

 

Przekazanie rodzicom odpowiednich ulotek, informacji w formie skryptów (procedury bezpieczeństwa w czasie COVID-19, wsparcie psychologiczne, niepokojące zachowania, wsparcie specjalistów). Odpowiedzialni wychowawcy.

 

Organizacja warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy VIII i VI.

Na bieżąco, w zależności od potrzeb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrzesień

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

 

Rodzice

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy VIII          i VI, n-le

Potrafi bezpiecznie posługiwać się prostymi narzędziami

Kształtowanie umiejętności posługiwania się prostymi narzędziami w ramach lekcji techniki, fizyki, chemii, wychowania fizycznego.

Pogadanki i  kontrola nabywanych umiejętności w ramach lekcji techniki, fizyki, chemii, wychowania fizycznego, odpowiedzialni nauczyciele w/w przedmiotów nauczania.

 

Na bieżąco, w zależności od potrzeb

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Uczeń zna zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, w górach, w lasach.

Zapoznanie uczniów z zasadami zachowania w przyrodniczo różnych miejscach i o różnych porach roku.

Pogadanki w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy, quizy, filmy edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach, odpowiedzialni wszyscy wychowawcy.

 

Dwa spotkania z przedstawicielem Policji – pogadanki.

Dwa razy w roku szkolnym, przed feriami oraz wakacjami

 

Luty , czerwiec

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

 

 

 

 

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Uczeń potrafi odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia własnego lub innych. Potrafi posługiwać się numerami telefonów alarmowych oraz wezwać odpowiednią pomoc (Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna)

Zapoznanie uczniów z zasadami udzielania pomocy przedmedycznej oraz zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Zorganizowanie w szkole szkolenia dla uczniów klasy IV, V i VII oraz dla pracowników szkoły  z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Klasowe konkursy wiedzy dotyczące bezpiecznych zachowań w czasie ferii zimowych oraz wakacji letnich. Odpowiedzialni wychowawcy.

Listopad

 

 

 

 

 

Luty

Czerwiec

Klasy IV, V i VII , pracownicy szkoły

 

 

 

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Uczeń ma świadomość zagrożeń płynących ze strony środowiska naturalnego. Zna sposoby zachowania się w czasie nagłej zmiany pogody, np. huraganu, burzy.

Zapoznanie uczniów ze sposobami odpowiedniego zachowania się w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem materiałów znajdujących się na stronie https://www.ore.edu.pl/2019/01/alert-rcb-%E2%88%92-materialy-do-pobrania/ w ramach kampanii społecznej „#ALERT RCB system powiadamiania o zagrożeniach poprzez SMS”. Odpowiedzialni wychowawcy.

W ciągu roku szkolnego, w zależności od potrzeb

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Uczeń bezpiecznie uczestniczy w ruchu drogowym, rozróżnia podstawowe znaki drogowe, zna przepisy i stosuje przepisy w ruchu drogowym i miejscach publicznych.

Zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zasadami bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych.

Udział o ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

 

Przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową.

 

Pogadanki podczas zajęć                           z wychowawcą oraz w ramach realizacji podstawy programowej             w klasach I-III

 

Międzyklasowe konkursy wiedzy o bezpieczeństwie dla klas I-III oraz IV – VIII.

Odpowiedzialni nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

Realizacja programu „Rowerowy Maj”. Odpowiedzialny nauczyciel wychowania fizycznego.

Cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maj

Klasy                    I – VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddział przedszkolny,

Uczniowie klas I-VIII

Stosuje zasady bezpieczeństwa korzystania z urządzeń cyfrowych, w tym ograniczenia czasowe.

Uczeń zna zagrożenia, jakie niesie za sobą nieodpowiednie i nieograniczone korzystanie z sieci internetowej. Przestrzega zasad  dotyczących korzystania z efektów pracy innych osób (prawa autorskie).

Zajęcia edukacyjne  z wychowawcą oraz nauczycielem informatyki, wykorzystujące elementów programów: „Bądź bezpieczny w sieci”, „Sieciaki”, „Owce w sieci”, „Bezpieczne Interneciaki”. Odpowiedzialni wychowawcy oraz nauczyciele informatyki.

 

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu o charakterze informacyjnym: filmy edukacyjne, quizy dla grup wiekowych – I-III, IV - VI oraz VII – VIII. Odpowiedzialny opiekun świetlicy.

 

„Kontrola rodzicielska w sieci” – pogadanka dla rodziców dotycząca kontrolowania dzieci, korzystających z Internetu, szczególnie z portali społecznościowych. Odpowiedzialny dyrektor.

Cały rok, w zależności od potrzeb

 

 

 

 

 

 

Listopad

 

 

 

 

 

Listopad

Klasy                    I – VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzice

Uczeń zna zasady zdrowego stylu życia.

Kształtowanie u uczniów postawy zdrowego stylu życia. Pogłębianie świadomości dotyczącej pozytywnego wpływu zdrowego stylu życia  na rozwój psychofizyczny człowieka.

Pogadanki w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy, lekcji biologii, przyrody, wychowania fizycznego. Odpowiedzialni prowadzący w/w zajęć.

 

Przeprowadzenia akcji „Zdrowy Tydzień” w ramach zajęć świetlicowych. Cykl zajęć promujący zdrowy styl życia. Włączenie w organizację rodziców. Odpowiedzialny opiekun świetlicy.

Cały rok, w zależności od potrzeb

 

 

 

Marzec

 

 

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

 

 

 

Klasy I-VIII

Rodzice

 

Uczeń dba o higienę, ubiera się odpowiednio do warunków pogodowych, dba o aktywny wypoczynek, podejmuje aktywność fizyczną w różnych warunkach atmosferycznych.

Kształtowanie świadomości konieczności dbania o higienę oraz estetykę własną. Zachęcanie do aktywnego wypoczynku oraz podejmowania aktywności fizycznej bez względu na warunki atmosferyczne.

Zajęcia edukacyjne w ramach lekcji  z wychowawcą, biologii oraz wychowania fizycznego. Realizacja zagadnienia w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej.

 

Organizacja zajęć plenerowych, na placu zabaw oraz organizacja Dnia Sportu z okazji Dnia Dziecka. Odpowiedzialni wychowawcy, n-l biologii, wychowania fizycznego oraz n-le edukacji wczesnoszkolnej.

 

Organizacja festynu sportowo - rodzinnego przy współudziale rodziców.

Cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

Czerwiec

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy uczniowie           i rodzice

Bierze udział w różnych formach aktywności ruchowej        i fizycznej podczas zajęć lekcyjnych, świetlicowych                i pozalekcyjnych.

Zaangażowanie uczniów w zajęcia sportowe, zachęcanie do podejmowania aktywności ruchowej oraz sportowej. Wskazywanie uczniom ścieżki rozwoju fizycznego. Udział w treningach i zawodach sportowych.

 

Organizacja zawodów sportowych.

 

Udział uczniów w zawodach sportowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

Przygotowuje pełnowartościowe posiłki służące utrzymaniu zdrowia.

Uczeń zna przyczyny i skutki otyłości oraz nadmiernego odchudzania się.

Kształtowanie u uczniów świadomości znaczenia odpowiedniej, zbilansowanej diety dla utrzymania zdrowia. Zapoznanie uczniów z wartościami odżywczymi poszczególnych produktów. Ugruntowanie wiedzy dotyczącej piramidy zdrowego żywienia. Ukazanie skutków otyłości oraz nadmiernego odchudzania się.

Cykl zajęć „Zdrowe śniadanie” dla uczniów klas I-III, w ramach których uczniowie przygotowują samodzielnie zdrowe posiłki (kanapki, sałatki). Odpowiedzialni nauczyciele klas I-III.

 

Spotkanie z dietetykiem, pogadanka dotycząca zdrowego odżywiania. Odpowiedzialny wychowawca

 

„Program dla szkół” – owoce                 i warzywa oraz produkty mleczne dla uczniów klas I-V. Odpowiedzialny pedagog

Raz w miesiącu

 

 

 

marzec

 

 

 

Cały rok

Klasy I-III

 

 

 

 

Klasy IV – VII

 

 

 

Klasa I-V

 

Sfera rozwoju dziecka

Obszar

Zadania wychowawczo - profilaktyczne zgodne                        z podstawą programową

Działania wychowawczo - profilaktyczne

Forma realizacji.

Odpowiedzialni za realizację

Termin

Odbiorcy

 

 

Emocjonalna, intelektualna, psychiczna

 

Bezpieczeństwo psychiczne               i profilaktyka zachowań ryzykownych.

Uczeń rozpoznaje, rozumie              i nazywa swoje emocje oraz uczucia.

Pomoc dzieciom i młodzieży           w rozpoznawaniu emocji oraz uczuć, które rodzą się w nich pod wpływem różnych sytuacji szkolnych i życiowych. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z nimi.

Prowadzenie zajęć edukacyjno – wychowawczych na podstawie Bajek terapeutycznych, korzystając ze strony http://www.pomagamydzieciom.info          /files/pdf/bajki%20terapeutyczne% 20PROMYK%20SLONCA.pdf

Prowadzenie zajęć wychowawczych korzystając z programu proponowanego przez Centrum Pozytywnej Edukacji, znajdującego się na stronie https://www.pozytywnaedukacja.pl /programy/apteczka/apteczka-o-programie Odpowiedzialni wychowawcy oraz pedagog szkolny.

W ciągu roku szkolnego w zależności od potrzeb

Klasy I-VIII

Uczeń buduje prawidłowe relacje z rówieśnikami

Tworzenie sytuacji szkolnych             i pozaszkolnych sprzyjających budowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych opartych na życzliwości, koleżeństwie, wzajemnym szacunku.

Gry i zabawy integracyjne realizowane w zespołach klasowych.

 

Spotkania integracyjne dla wszystkich uczniów z okazji andrzejek czy zabawy karnawałowej.

 

Wspólny dla wszystkich uczniów festyn z okazji Dnia Dziecka. Organizacja Dnia Sportu. Włączenie rodziców w organizację oraz przebieg.

 

Wycieczki edukacyjne, wyjazdy integracyjne i rekreacyjne, do kina, muzeów, miejsc pamięci narodowej, zajęcia w Zielonej Szkole. Odpowiedzialni wychowawcy klas. Zaangażowanie rodziców jako opiekunów.

Cały rok

 

 

 

Listopad

 

 

 

 

Czerwiec

 

 

 

 

W ciągu roku szkolnego

 

 

Klasy I-VIII, oddział przedszkolny

Rodzice

Uczeń ma świadomość przeżywanych emocji, potrafi panować nad nimi oraz odpowiednio wyrażać. Rozumie uczucia przeżywane przez innych. Czuje potrzebę budowania więzi z rodziną, wspólnotą szkolną oraz narodową.

Tworzenie sytuacji, poprzez które dzieci i młodzież nauczą się rozpoznawać emocje, które przeżywają i nabędą umiejętność radzenia sobie z nimi. Odpowiednie zajęcia ukształtują postawę empatii wobec innych. Uczniowie poznają różne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Odpowiedzialni wychowawcy klas

 

 

 

Warsztaty z psychologiem dla uczniów i ich rodziców klas starszych. Tematyka związana ze sposobami radzenia sobie z emocjami i stresem.

luty

 

 

 

 

 

Listopad

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

 

Klasy I-VIII

Rodzice

 

 

Uczeń jest przygotowany do podjęcia udanego życia rodzinnego, budowania stabilnych relacji.

Tworzenie sytuacji, w których uczniowie nauczą się budowania pozytywnych relacji, przygotują się do założenia rodziny.

Odpowiedzialny pedagog szkolny, pedagog specjalny.

 

Cały rok szkolny

Klasy VII-VIII

 

Uczeń zna sposoby radzenia sobie ze stresem.

Pomoc dzieciom i młodzieży w kształtowaniu umiejętności walki ze stresem. Przedstawienie sposobów i technik radzenia sobie z nim w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.

Zajęcia z wychowawcą z wykorzystaniem materiałów dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem, znajdujących się na stronach:

 

https://www.youtube.com /watch?v=2H3rW60hlbM

 

https://www.youtube.com/ watch?v=7Tg81LhIFTU

 

https://www.youtube.com/watch?v= kv-9dTy8XOE Odpowiedzialni wychowawcy klas.

Październik, listopad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczeń wie, jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą stosowanie używek (tytoń, e-papierosy, alkohol, substancje psychoaktywne, dopalacze, narkotyki)

Kształtowanie świadomości uczniów dotyczącej wpływu stosowania różnego typu używek na ludzki organizm.

Zajęcia edukacyjno – profilaktyczne „Znajdź właściwe rozwiązanie”         z wykorzystaniem materiałów znajdujących się na stronie https://www.gov.pl/web/psse-pila/znajdz-wlasciwe-rozwiazanie Odpowiedzialni wychowawcy

 

Warsztaty dla uczniów klas IV-VIII prowadzone przez doświadczonego terapeutę i psychologa. Tematyka warsztatów: profilaktyka uzależnień, przeciwdziałanie agresji słownej i fizycznej, cyberprzemoc. Odpowiedzialny pedagog.

 

Program antynikotynowy skierowany do 5 i 6-latków „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Odpowiedzialny nauczyciel świetlicy.

Cały rok w zależności od potrzeb

 

 

 

 

Listopad

 

 

 

 

Według założeń programu

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

Klasy IV-VIII

 

 

 

 

 

Oddział przedszkolny

Wsparcie rodziców w zakresie pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Dostarczanie rodzicom wiedzy dotyczącej spraw wychowawczych, stanów emocjonalnych ich dzieci, pokonywania lęków przed brakiem akceptacji w grupie, stresu, budowania relacji interpersonalnych. Stała współpraca z rodzicami w zakresie pomocy pedagogiczno – psychologicznej.

 

Monitorowanie sytuacji wychowawczej w klasach poprzez częste rozmowy z uczniami. Objęcie wsparciem osób nieśmiałych i wycofanych, docenianie każdej aktywności ucznia, angażowanie            w życie klasy   i szkoły.

 

 

 

Cały rok

 

 

 

Klasy I-VIII

 

 

Sfera rozwoju dziecka

Obszar

Zadania wychowawczo - profilaktyczne zgodne z podstawą programową

Działania wychowawczo – profilaktyczne

Forma realizacji.

Odpowiedzialni za realizację

Termin

Odbiorcy

 

 

Społeczna

 

Relacje, kształtowanie postaw prospołecznych

Uczeń identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy: rodziną, klasą, drużyną, społecznością lokalną, narodem. Respektuje normy i zasady obowiązujące w tych grupach.

Dostarczenie dzieciom i młodzieży wiedzy dotyczącej zasad i reguł obowiązujących w różnych grupach społecznych, do których przynależą. Ukazanie konsekwencji, jakie wynikają                 z tych przynależności. Kształtowanie postawy odpowiedzialności i współpracy.

Udział w wyborach samorządu klasowego i szkolnego. Odpowiedzialni wychowawcy  i opiekunowie SU.

 

Udział w imprezach                              i spotkaniach integracyjnych, takich jak: zabawa andrzejkowa, karnawałowa, festyn rodzinny i sportowy, wycieczki edukacyjne                  i rekreacyjne, warsztaty, nocowanie w szkole, koła zainteresowań. Włączanie rodziców w organizację w/w przedsięwzięć Odpowiedzialni organizatorzy.

 

Zapoznanie uczniów i ich rodziców z treścią dokumentów regulujących pracę szkoły. Odpowiedzialni wychowawcy.

Wrzesień

 

 

 

 

W ciągu roku

 

 

 

 

 

 

 

Wrzesień, według potrzeb

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Rodzice

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

Rodzice

 

 

 

Uczeń tworzy relacje interpersonalne, współdziała                 i współpracuje w grupie oraz samodzielnie organizuje pracę                  w małych zespołach, również korzystając z TI.

Kształtowanie umiejętności budowania prawidłowych relacji, współpracy oraz odpowiedzialności za podejmowane zadania. Rozbudzanie postawy otwartości               i zrozumienia drugiego człowieka.

 

Działalność Szkolnego Wolontariatu. Realizacja założeń. Działalność skierowana do drugiego człowieka będącego w potrzebie, społeczności szkolnej i lokalnej. Odpowiedzialni opiekunowie Szkolnego Wolontariatu.

 

 

Cały rok

 

 

Klasy IV-VIII

Uczeń dba o własny rozwój psychofizyczny. Podejmuje próby rozwiązywania prostych problemów w życiu społecznym.

Kształtowanie postawy odpowiedzialności za samorozwój. Umiejętność dostrzegania problemów społecznych i podejmowania prób ich rozwiązywania. Angażowanie do włączania się w projekty realizowane przez szkołę. Umiejętność współpracy z innymi uczestnikami projektów lub prac podejmowanych przez szkołę.

Realizacja projektów realizowanych przez szkołę: siatkówka, basen z nauką pływania, warsztaty terapeutyczne, warsztaty ekologiczne, robotyka. Odpowiedzialni określeni są w realizowanych projektach.

Cały rok według harmonogramu określonego            w projektach

Klasy I-VIII

Uczeń wie, że wszyscy ludzie posiadają prawa i obowiązki, zna własne prawa i obowiązki, przestrzega ich w życiu codziennym.

Przekazywanie wiedzy dotyczącej praw i obowiązków wszystkich obywateli, w tym ich własnych. Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne czyny. Wychowywanie do życia zgodnego z regułami obowiązującymi w społeczności szkolnej, rodzinnej, regionalnej, narodowej.

Szkolne obchody Światowego Dnia Praw Dziecka. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

 

Szkolne obchody Światowego Dnia Praw Człowieka. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

 

Zajęcia z zakresu edukacji prawnej realizowane                 w ramach historii, WOS oraz godziny do dyspozycji wychowawcy. Odpowiedzialny nauczyciel historii i WOS, wychowawcy

 

 

Listopad

 

 

 

 

Grudzień

 

 

 

Cały rok

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

Klasy I-VIII

 

 

 

Dzieci i młodzież darzą szacunkiem swoich rówieśników i osoby dorosłe, w tym starsze, chore.

Kształtowanie postawy empatii wobec innych. Wychowanie dzieci i młodzieży w duchu szacunku do każdego człowieka. Rozbudzanie potrzeby okazywania pomocy potrzebującym.

 

Współpraca z Hospicjum w Kartuzach.

 

 

Zbiórka artykułów higienicznych dla hospicjum w Kartuzach. Włączenie w akcję rodziców. Odpowiedzialni opiekunowie Szkolnego Wolontariatu.

 

 

Zbiórka korków plastikowych z przeznaczeniem na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Zaangażowanie w zbiórkę rodziców. Odpowiedzialni opiekunowie Szkolnego Wolontariatu.

 

W ciągu roku wg ustaleń

 

 

Raz w ciągu roku

 

 

 

 

Cały rok

 

Klasy IV-VIII

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Rodzice

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Rodzice

 

 

 

Uczniowie szanują zwyczaje                    i tradycje różnych grup społecznych   i narodów. Przedstawiają   i porównują tradycje dotyczące świąt okolicznościowych obchodzonych w różnych regionach Polski czy w innych krajach.

Zaznajomienie dzieci i młodzieży ze zwyczajami i tradycjami różnych regionów Polski i innych krajów. Kształtowanie postawy szacunku wobec nich.

 

Dzień Języków Obcych. Odpowiedzialni organizatorzy.

 

Zajęcia wychowawcze ukazujące tradycje wielkanocne w Polsce z wykorzystaniem materiału:

https://www.youtube.com/ watch?v=mHdsNC4O434

 

Zajęcia wychowawcze ukazujące tradycje bożonarodzeniowe w Polsce   z wykorzystaniem materiału:

https://www.youtube.com/ watch?v=b06kC9xMreQ

oraz

https://www.youtube.com/ watch?v=yQc5V8M73CQ Odpowiedzialni wychowawcy. 

 

 

Wrzesień

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grudzień  kwiecień

 

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Uczniowie prezentują postawę szacunku wobec dziedzictwa narodowego oraz światowego.

Dostarczenie dzieciom                           i młodzieży wiedzy na temat dziedzictwa narodowego                     i światowego. Rozbudzanie szacunku wobec nich.

Zajęcia z geografii, przyrody, historii dotyczące dziedzictwa narodowego i światowego (filmy edukacyjne, albumy, zdjęcia). Odpowiedzialni nauczyciele w/w przedmiotów nauczania.

 

Wirtualne zwiedzanie muzeów, zabytków, wystaw w ramach zajęć wychowawczych oraz świetlicowych. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

W ciągu roku, w miarę potrzeb

 

 

 

 

 

Cztery razy w roku

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

 

 

Dzieci i młodzież prezentują postawy proekologiczne, dbają o naturę, segregują odpady, znają skutki degradacji natury, chronią przyrodę.

Kształtowanie postaw proekologicznych. Rozbudzanie świadomości konieczności dbania o naturę. Wychowanie do harmonijnego życia z naturą. Dostarczanie wiedzy na temat skutków degradacji przyrody. Ukazywanie sposobów dbania o środowisko naturalne i ochrony przyrody.

Szkolne obchody Dnia Sprzątania Świata.

 

 

Szkolne obchody Dnia Ziemi.

 

 

 

Warsztaty przyrodniczo – ekologiczne  z przedstawicielem Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Odpowiedzialni nauczyciele geografii i przyrody.

 

 

Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Kartuzy – pogadanka. Odpowiedzialni nauczyciele geografii i przyrody.

 

 

Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Kubusiowi przyjaciele natury” dotyczący ekologii, ochrony przyrody, życia w zgodzie z naturą. Odpowiedzialny nauczyciel świetlicy.

Wrzesień

 

 

 

Kwiecień

 

 

 

Kwiecień

 

 

 

 

 

 

Maj 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ciągu roku

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

Klasy IV-VIII

 

 

 

 

 

 

klasy I-III, oddział przedszkolny i IV-VIII

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-III

Uczniowie wskazują miejsca ochrony przyrody oraz parki narodowe, pomniki przyrody, parki krajobrazowe.

Zdobywanie wiedzy dotyczącej miejsc ochrony przyrody, pomników przyrody, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i innych. Uwrażliwianie na piękno natury.

Zajęcia w ramach geografii                i przyrody na temat parków narodowych, krajobrazowych  i pomników przyrody. Zajęcia w klasach I-III w ramach realizacji edukacji przyrodniczej. Odpowiedzialni nauczyciele przyrody, geografii, edukacji wczesnoszkolnej.

W ciągu roku

 

 

 

 

Klasy I-VIII

 

 

 

Uczniowie znają zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych oraz w różnych miejscach.

Wychowanie do przestrzegania zasad savoir-vivre w różnych sytuacjach i miejscach.

Pogadanki w ramach zajęć z wychowawcą dotyczące zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach i miejscach. Odpowiedzialni wychowawcy.

 

Międzyklasowy konkurs wiedzy dotyczącej savoir-vivre. Włączenie w organizację konkursu rodziców, którzy wspólnie            z dziećmi nakryją odpowiednio stół, przygotują potrawy. Zwieńczeniem konkursu będzie wspólny posiłek z zachowaniem zasad savoir vivre. Odpowiedzialni organizatorzy konkursu.

 

Zajęcia z wychowawcą                  z wykorzystaniem scenariusza zajęć proponowanego w ramach programu „Szkoła dobrze wychowana” znajdującego się na stronie https://kuratorium.lublin.pl/ gsok/fck_files/file/sdw/ (SZP%20 Kultura%20osobista% 20w%20%C5% BCyciu%20szkolnym).pdf Odpowiedzialni wychowawcy.

Cały rok, w miarę potrzeb

 

 

 

 

 

Luty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Październik

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

 

 

Klasy IV-

VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy IV-VIII

 

Rodzice

 

 

Sfera rozwoju dziecka

Obszar

Zadania wychowawczo - profilaktyczne zgodne z podstawą programową

Działania wychowawczo - profilaktyczne

Forma realizacji. Odpowiedzialni za realizację

Termin

Odbiorcy

 

 

Duchowa              i aksjologiczna

 

Kultura, wartości, wzorce zachowań.

Uczniowie mają świadomość wartości przekazywanych w rodzinie, szkole, regionie i Ojczyźnie. Potrafią nazywać te wartości, ocenę czyjegoś  i swojego postępowania opierają o nie.

Kształtowanie hierarchii wartości opartej na prawdzie, honorze                       i umiłowaniu Ojczyzny.

Zajęcia edukacyjne w ramach lekcji historii, języka polskiego oraz godzin do dyspozycji wychowawcy. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciele języka polskiego, historii.

W ciągu roku

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Uczeń ocenia postępowanie swoje            i innych w kontekście takich wartości jak: godność, honor, sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, pomoc, uczciwość. 

Doskonalenie umiejętności dokonywania samooceny oraz oceny postępowania innych w oparciu o przyjęte wartości.

Dokonywanie samooceny oraz oceny innych uczniów na półrocze i koniec roku szkolnego. Odpowiedzialni wychowawcy klas.

Styczeń czerwiec

Klasy I-VIII

Uczniowie znają święta narodowe, ich znaczenie oraz kontekst historyczny ich powstania. Godnie je przygotowują i w nich uczestniczą. Z szacunkiem zachowują się podczas śpiewania hymnu narodowego oraz wejścia sztandaru szkoły.

Wychowanie do szacunku wobec świąt narodowych. Dostarczenie wiedzy dotyczącej powodu ich ustanowienia. Przypominanie ceremoniału szkoły. Kształtowanie postawy szacunku do miejsc pamięci narodowej.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej, rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Flagi, upamiętnienia wybuchu II wojny światowej. Odpowiedzialni organizatorzy świąt wg kalendarza uroczystości szkolnych.

 

Zajęcia edukacyjne w ramach lekcji historii, języka polskiego, muzyki. Odpowiedzialni nauczyciele w/w przedmiotów.

 

Wycieczki edukacyjne do miejsc związanych z państwowością oraz miejsc pamięci narodowej. Odpowiedzialni organizatorzy wycieczek.

W ciągu roku wg harmonogramu

 

 

 

 

 

 

 

4 razy w roku

 

 

2 razy w roku

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

 

 

Klasy IV-VIII

 

 

Uczniowie znają symbole narodowe, mundur Wojska Polskiego, stroje ludowe Kaszubów.

Ugruntowywanie wiedzy dotyczącej symboli narodowych. Przekazywanie wiedzy dotyczącej umundurowania Wojska Polskiego. Inicjowanie sytuacji do bezpośredniego kontaktu ze strojami ludowymi Kaszub (występy w całościowym lub częściowym stroju ludowym). Kształtowanie postawy szacunku wobec Małej i Dużej Ojczyzny.

Zajęcia edukacyjne w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz w czasie lekcji historii i języka polskiego. Odpowiedzialni nauczyciele języka polskiego i historii, wychowawcy klas              I-III.

 

Zajęcia edukacyjne w ramach lekcji języka kaszubskiego oraz historii własnej Kaszubów. Odpowiedzialny nauczyciel języka kaszubskiego.

 

Warsztaty twórczości ludowej. Odpowiedzialny nauczyciel języka kaszubskiego.

W ciągu roku

 

 

 

 

 

 

 

 

W ciągu roku

 

 

Zgodnie z możliwościami

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VII

 

 

Klasy I-VIII

 

Uczniowie znają utwory patriotyczne i historyczne, znają                i śpiewają hymn Polski i szkoły.

Kształtowanie ducha patriotyzmu poprzez znajomość utworów patriotycznych, hymnu Polski               i szkoły.

Zajęcia z edukacji muzycznej, języka polskiego i historii. Odpowiedzialni nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, poloniści i n-l historii.

 

Udział w uroczystościach szkolnych. Odpowiedzialni organizatorzy.

W ciągu roku

 

 

 

 

 

Zgodnie z kalendarzem

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Uczniowie znają elementy kultury materialnej i duchowej. Odczuwają potrzebę zaspokajania potrzeb nie tylko materialnych, ale też duchowych.

Dostarczenie wiedzy dotyczącej elementów kultury materialnej              i duchowej oraz różnicy między nimi. Wychowanie dzieci i młodzieży do wartości wyższych, piękna i estetyki poprzez analizę dzieł literackich, malarskich, muzycznych, teatralnych, architektonicznych. Kształtowanie postawy patriotyzmu opartej na dewizie „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Zajęcia ukazujące uczniom elementy kultury materialnej, tzn. fizycznie istniejące rzeczowe wytwory pochodzące z przejawów działalności człowieka - zarówno przedmioty sztuki jak i przedmioty użytkowe, narzędzia oraz przedmioty życia codziennego. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

 

Zajęcia ukazujące uczniom elementy kultury duchowej, tzn.  język, obyczaj, sztuka, religia, filozofia, nauka, prawo i inne. Ukazanie symboliki tych elementów, które wiążą się z zaspokajaniem potrzeb wtórnych, a więc wyższego rzędu. Ukazywanie  świata wartości, estetyki, piękna, niezależnie od jego natury  i środków wyrazu. Do jej wytworów należą w szczególności dzieła literackie, malarskie, muzyczne, teatralne, architektoniczne i, coraz częściej, elektroniczne. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

 

Wirtualne zwiedzanie muzeów, galerii sztuki, ważnych historycznie miejsc. Odpowiedzialni wychowawcy, nauczyciel świetlicy.

W ciągu roku, w zależności od potrzeb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ciągu roku, w zależności od potrzeb

 

 

 

 

 

 

 

 

Cztery razy w ciągu roku

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

Uczniowie uczestniczą w kulturze, wyrażają swoje przeżycia w różnej formie – plastycznej, technicznej czy muzycznej.

Ukazanie uczniom różnych możliwości uczestniczenia                 w kulturze. Kształtowanie wrażliwości na dorobek kulturalny Polaków oraz innych narodów.

Wirtualne zwiedzanie wystaw, wernisaży. Odpowiedzialni wychowawcy, n-l świetlicy.

 

Zwiedzanie muzeów, wystaw itp. w ramach organizowanych wycieczek edukacyjnych. Odpowiedzialni organizatorzy wycieczek.

Dwa razy             w roku (lub częściej,               w zależności od potrzeb)

 

W ciągu roku

Klasy I-VIII

 

 

 

Klasy I-VIII oddział przedszkolny

Rodzice

Uczniowie prezentują zainteresowania czytelnicze.

Kształtowanie postawy zainteresowania literaturą w formie książkowej. Ukazywanie piękna słowa pisanego oraz korzyści dla rozwoju człowieka płynących z sięgania po książkę (rozwój wyobraźni, poprawność językowa i ortograficzna w czasie tworzenia własnych prac pisemnych, wzbogacanie słownictwa, itp.)

Zorganizowanie Dnia Książki. Odpowiedzialni nauczyciele języka polskiego, nauczyciel bibliotekarz.

Zorganizowanie szkolnego konkursu ze znajomości legend polskich. Odpowiedzialni nauczyciele języka polskiego, nauczyciel bibliotekarz.

 

 

Organizacja Dnia Bajek. Międzyklasowy konkurs oparty o wybrane przez organizatora utwory – quizy, prace plastyczne, „przebieranki”, itp. Odpowiedzialny nauczyciel bibliotekarz.

 

Dzień Misia. Czytanie utworów dla dzieci, których bohaterem jest miś. Quizy, zagadki, prace plastyczne dotyczące treści utworów. Odpowiedzialny nauczyciel bibliotekarz.

Narodowe czytanie. Odpowiedzialny nauczyciel bibliotekarz.

Marzec

 

 

 

 

Marzec

 

 

 

 

 

 

Kwiecień

 

 

 

Październik

 

 

 

 

 

Wrzesień

Klasy I-VIII

 

 

 

 

Klasy I-III             i IV – VIII

 

 

 

 

 

Klasy I-III             i IV – VIII

 

 

 

Klasy I-III

 

 

 

 

 

Klasy I-VIII

 

Ewaluacja Programu

1. Program Wychowawczo-Profilaktyczny nie jest dokumentem zamkniętym i może ulegać zmianie w zależności od zdiagnozowanych potrzeb.

2. Program podlega ewaluacji poprzez :

1.) obserwacje dokonywane przez wychowawców klas, nauczycieli, pedagoga szkolnego, uczniów i rodziców.

2.) rozmowy z uczniami, rodzicami, pracownikami obsługi,

3.) analizę dokumentacji szkolnej,

4.) ankiety dla uczniów i rodziców,

5.) roczne sprawozdanie z realizacji Programu Wychowawczo- Profilaktycznego Szkoły.

6.) analizę i wnioski z dotychczasowych doświadczeń pracy edukacyjnej i wychowawczej w okresie trwającej pandemii.

3. Program opracowany na bazie diagnozy środowiska szkolnego, uzgodniony z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim jest zatwierdzono przez Radę Pedagogiczną.

4. Wszelkie zmiany w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym dokonuje Rada Pedagogiczna w formie uchwały.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prokowie
    ul. Szkolna 1
  • 058 681-18-91

Galeria zdjęć